Archive | Grocery shopping RSS feed for this section

Betty Crocker & Pillsbury COUPONS

4 Nov

Catalina’s CouponNetwork Grocery Coupons

My favorite are the Fiber One Muffins and Pillsbury loaves. Whenever I make either of those, I always have to taste it right out of the oven!

$1.00 off when you buy TWO any flavor/variety Betty Crocker® Box Muffin Mix or Fiber One® Box Muffin Mix
50¢ off when you buy BOTH Betty Crocker® SuperMoist® Cake Mix AND Betty Crocker® Ready to Spread Frosting
$1.00 off when you buy TWO POUCHES any flavor 17.5 OZ. OR LARGER Betty Crocker® Cookie Mixes
75¢ off when you buy TWO BOXES any flavor Betty Crocker® Supreme Brownie OR Dessert Bar Mixes
40¢ off when you buy any TWO Pillsbury® Sweet Rolls OR Grands!® Sweet Rolls
30¢ off when you buy TWO CANS any size/variety Pillsbury® Refrigerated Grands!® or Grands! Jr.® Biscuits
40¢ off when you buy any TWO Pillsbury® Refrigerated Pizza Crust, Breadsticks, Loaves or Dinner Rolls
50¢ off when you buy TWO packages of Pillsbury® Rolled Refrigerated Pie Crusts
50¢ off when you buy any TWO Pillsbury® Crescent Dinner Rolls
$1.00 off when you buy TWO PACKAGES any variety Pillsbury® Refrigerated Cookie Dough

Cut your grocery bill in HALF!

13 Aug

I would LOVE to cut my grocery bill in half! How about you? Click the image below for this offer from SavingsAngel.com

SavingsAngel

10 Ways to save $$ at the grocery store – GOOD tips!

20 Jul

I came across this great list of tips at Post On A Budget and I wanted to share it with you!

1. Make a list and stick to it!
2. Do your research- match what is on  sale to what you need and/or may have coupons or additional savings for.
3.  Do your research- match price per unit of items you normally stock to similar or  same items in other stores or even in the same store.
4. Shop in season.  Whether it is for produce or sale season.
5. Shop the perimeter of the store  as much as possible. This is where the items you most likely need will be  located.
6. Don’t be afraid to lose your brand loyalty for what is on sale  or a store brand.
7. Explore the different savings alternatives available to  you at your store and be sure to use these when you compare the available stores  in your area.
8. Know what you need and should stock up. This included items  such as soup and non-perishables that you know will get used.
9. Keep track  of your inventory and what you have on hand. This is key to knowing how to play  the stockpiling strategy.
10. Keep an eye on items while they are being rung  up. Do not be afraid to speak up or question items that you feel are rung up  wrong. Doing this before your purchases get totaled can make error corrections  easier to take care of.

Thanks Posh On A Budget for these handy grocery store tips!

{COUPONS} Oscar Mayer, 9 Lives, Bisquick, Nature Valley, Cottonelle, Betty Crocker & more

19 Jul

A few more new coupons. There are some good ones in here.

CouponNetwork Grocery Coupons

75¢ off when you buy any Amy’s Hot Cereal Bowls

Save up to $2.00 when you buy 9Lives® Wet Cat Food 4-packs

Save up to $4.00 when you buy OSCAR MAYER Hot Dogs

Save up to $2.50 when you buy Viva® Single Roll Towels

50¢ off Bisquick® Baking Mix/Complete Pancake & Waffle Mix

50¢ off when you buy ONE BOX Nature Valley® Granola Thins

75¢ off when you buy Cocoa Puffs Brownie Crunch™ cereal

75¢ off when you buy ONE BOX Fiber One® 80 Calories cereal

Save up to $4.50 when you buy Cottonelle® 12-Pk Toilet Paper

40¢ off Fiber One® 90 Calorie Chewy Bars or Brownies

75¢ off Nature Valley® Granola Bars OR Granola Nut Clusters

50¢ off when you buy EIGHT CUPS any variety Yoplait® Yogurt

50¢ off on Betty Crocker® Fruit snacks

50¢ off when you buy ONE BOX Honey Nut Cheerios® cereal

75¢ off when you buy any ONE BOX Cookie Crisp® cereal

75¢ off when you buy TWO any flavor select Yoplait® Yogurts

50¢ off Pillsbury® Toaster Strudel®/ Scrambles®/ Pancakes

Save 75¢ when you buy four or more Dole® Mandarin Oranges

Save $1.00 on GOOD SEASONS Salad Dressing & Recipe Mix

$1 off when you buy any TWO Kellogg’s® All-Bran® Cereal

$2 off when you buy any Osteo Bi-Flex® Supplement or Powder

For even more coupons, click the image below.
Coupon Network

{NEW COUPONS} Gerber, Yoplait, Fiber One, Minute Maid, Breyers, & MORE

16 Jul

Hey Friends, happy Saturday! I wanted to share some new coupons with you. I’ve printed mine and am getting ready to go grocery shopping. =)

Coupons.com Grocery Coupons

$1.00 off any Nature’s Bounty Vitamin
$2.00 off renu fresh™ or renu sensitive™
$0.75 off one package of Truvia natural sweetener

$1.00 off 1 GERBER GRADUATES LIL’ ENTREES
$1.00 off 2 GERBER GRADUATES PUFFS

$0.40 off Yoplait Yogurt
$0.50 off Honey Nut Cheerios cereal

$1.00 off eight cans Purina ALPO brand DOG FOOD

$0.75 off Betty Crocker Fruit Snacks

$0.75 off Cascadian Farm product

$0.75 off Yoplait kid products

$0.40 off Fiber One 90 Calorie Chewy Bars

$0.55 off AfterBite original

$1.00 off 2 GERBER GRADUATES YOGURT MELTS

$0.75 off 1 Minute Maid Enhanced 59oz, any variety

$0.55 off 1 GERBER GRADUATES PASTA PICK-UPS

$1.00 off (2) Ore-Ida Sweet Potato Fries

$1.50 off any JOHNSON’S NATURAL product

$0.75 off 1 Breyers Blasts!™ (48 oz.)

$0.75 off 1 Kashi Frozen Entrée or Pizza Product

For a complete listing of all Coupons.com coupons, click the image below. =) Happy printing!

Coupons.com

A little trivia about groceries, and milk for 0.33!!

6 Jul

Did you know the cost of milk in 1920 was 0.33? Yea, I didn’t either until I was wondering the other day and decided to do some research… I’ve compiled a list of groceries below and the prices they were and what year. Pretty crazy, isn’t it?

Bacon 1 lb. 52¢ 1920
Beef Rib Roast 1 lb  39¢ 1926   New York
Bread 1 lb.  12¢ 1920
Bread 1 lb.   10¢ 1925   New York
Butter 1 lb. 70¢ 1920
Butter 1 lb. 55¢  1925
Butter 1 lb. 56¢ 1929   Chicago
Carmel Wafers (1lb.) 36¢ 1924   WI
Cheese I lb.  38¢ 1926   New York
Chicken 1 lb. 39¢    1925   New York
Chicken lb.  42¢ 1929   New York
Codfish 1 lb.  29¢ 1924   WI
Coffee 1 lb. 47¢ 1920
Coffee 1 lb.   52¢ 1925   Washington
Coffee 1 lb. 50¢ 1925
Coffee 1 lb. 45¢ 1929   New York
Cornmeal 1 lb.   7¢ 1925   New York
Cornmeal 1 lb. 1929   Los Angeles
Eggs 1 Doz. 47¢ 1920   WI
Eggs 1 doz. 68¢ 1925
Eggs 1 doz. 55¢ 1925
Eggs 1 doz. 59¢ 1929   New York
Flour 5 lbs.  41¢ 1920
Flour 5 lbs.    31¢ 1925
Lemons 6 15¢ 1920   WI
Lettuce 3 Heads   25¢ 1924   WI
macaroni 3 lbs  25¢ 1924   WI
Milk ½ Gal. 33¢ 1920
Milk ½ Gal. 28¢  1925
Oranges 6 25¢ 1920   WI
Oranges 1 Doz.63¢ 1920
Oranges 1 Doz.57¢   1925
Peaches 1 lb.  17¢ 1924   WI
Pineapple Sunbeam 40¢ 1924   WI
Potatoes 10 lbs. 63¢ 1920
Prunes 1 lb. 1920   WI
Pure Lard 5 lbs. $1.20 1920   WI
Round Beef Steak 1 lb. 36¢ 1926   Chicago
Round Beef Steaks 1 lb.   43¢ 1925   New York
Sugar 5 lbs.  97¢  1920
Watermelon 1 lb. 1920   WI

These prices were all found at thepeoplehistory.com

%d bloggers like this: